ASSMANN WSW Components A-DS-50-PP/Z
A-DS-50-PP/Z picture photo
Mfg. Part Number
A-DS-50-PP/Z
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
A-DS-50-PP/Z.pdf
Availability of A-DS-50-PP/Z
QUANTITY
A-DS-50-PP/Z Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DS-50-PP/Z
Internal Part NumberEIS-A-DS-50-PP/Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DS-50-PP/Z
Related LinksA-DS-5, A-DS-50-PP/Z Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DS-50-PP/Z Details Description
Related parts for A-DS-50-PP/Z
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
AMMETER 0-199.9A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 59A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.53 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CROSS BUFF HIGH STRENGTH A VFN datasheet.pdf
SDL DIE ASSY ROUND 4 POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf