ASSMANN WSW Components A-DS50PP-TAXL-B-R
A-DS50PP-TAXL-B-R picture photo
Mfg. Part Number
A-DS50PP-TAXL-B-R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
A-DS50PP-TAXL-B-R.pdf
Availability of A-DS50PP-TAXL-B-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A-DS50PP-TAXL-B-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DS50PP-TAXL-B-R
Internal Part NumberEIS-A-DS50PP-TAXL-B-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DS50PP-TAXL-B-R
Related LinksA-DS50PP, A-DS50PP-TAXL-B-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DS50PP-TAXL-B-R Details Description
Related parts for A-DS50PP-TAXL-B-R
MOSFET N-CH 55V 10A I-PAK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 1A 24VDC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 11POS datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf