ASSMANN WSW Components A-DSF37LPIII/Z-UNC
A-DSF37LPIII/Z-UNC picture photo
Mfg. Part Number
A-DSF37LPIII/Z-UNC
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
A-DSF37LPIII/Z-UNC.pdf
Availability of A-DSF37LPIII/Z-UNC
QUANTITY
A-DSF37LPIII/Z-UNC Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DSF37LPIII/Z-UNC
Internal Part NumberEIS-A-DSF37LPIII/Z-UNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Grounding Indents, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DSF37LPIII/Z-UNC
Related LinksA-DSF37LP, A-DSF37LPIII/Z-UNC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DSF37LPIII/Z-UNC Details Description
Related parts for A-DSF37LPIII/Z-UNC
SENSOR 3000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 5.2NS 484FPBGA datasheet.pdf
FIBER AMP 0.15MS 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf