ASSMANN WSW Components A-HDF62PP-TAXL-B-R
A-HDF62PP-TAXL-B-R picture photo
Mfg. Part Number
A-HDF62PP-TAXL-B-R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
A-HDF62PP-TAXL-B-R.pdf
Availability of A-HDF62PP-TAXL-B-R
QUANTITY
A-HDF62PP-TAXL-B-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-HDF62PP-TAXL-B-R
Internal Part NumberEIS-A-HDF62PP-TAXL-B-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-HDF62PP-TAXL-B-R
Related LinksA-HDF62PP, A-HDF62PP-TAXL-B-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-HDF62PP-TAXL-B-R Details Description
Related parts for A-HDF62PP-TAXL-B-R
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4VCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 50V CH 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf