ASSMANN WSW Components A-HDS-15-A-KG/T
A-HDS-15-A-KG/T picture photo
Mfg. Part Number
A-HDS-15-A-KG/T
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
A-HDS-15-A-KG/T.pdf
Availability of A-HDS-15-A-KG/T
QUANTITY
A-HDS-15-A-KG/T Order Process
Ship out your order
Specifications of A-HDS-15-A-KG/T
Internal Part NumberEIS-A-HDS-15-A-KG/T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-HDS-15-A-KG/T
Related LinksA-HDS-1, A-HDS-15-A-KG/T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-HDS-15-A-KG/T Details Description
Related parts for A-HDS-15-A-KG/T
CAP TANT 68UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 5POS PIN PCB datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IGBT 1200V 22A 89W EMIPAK-2B datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
OSC MEMS 47.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf