ASSMANN WSW Components A-HDS-26-A-KG/T
A-HDS-26-A-KG/T picture photo
Mfg. Part Number
A-HDS-26-A-KG/T
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
A-HDS-26-A-KG/T.pdf
Availability of A-HDS-26-A-KG/T
QUANTITY
A-HDS-26-A-KG/T Order Process
Ship out your order
Specifications of A-HDS-26-A-KG/T
Internal Part NumberEIS-A-HDS-26-A-KG/T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-HDS-26-A-KG/T
Related LinksA-HDS-2, A-HDS-26-A-KG/T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-HDS-26-A-KG/T Details Description
Related parts for A-HDS-26-A-KG/T
MOSFET N-CH 600V 3.5A TO220FP datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH SQUARE YELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZR CK505 64VFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
DSUB FE TUR.CR CON AU AWG20-24 datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 185MA 2.25 OHM TH datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf