ASSMANN WSW Components A-TB100-TR10H
A-TB100-TR10H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB100-TR10H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB100-TR10H.pdf
Availability of A-TB100-TR10H
QUANTITY
A-TB100-TR10H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB100-TR10H
Internal Part NumberEIS-A-TB100-TR10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB100
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.394" (10.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB100-TR10H
Related LinksA-TB10, A-TB100-TR10H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB100-TR10H Details Description
Related parts for A-TB100-TR10H
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .063"L datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf