Bourns Inc. CR0603-FX-3920ELF
CR0603-FX-3920ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3920ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3920ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3920ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3920ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3920ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3920ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3920ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3920ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3920ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3920ELF
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 29V SOT23-5 datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 6MM datasheet.pdf
AT-1752 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 24DIP datasheet.pdf
SL-SMT5.08/18/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 149POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf