ASSMANN WSW Components A-TB350-OP02
A-TB350-OP02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-OP02
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-OP02.pdf
Availability of A-TB350-OP02
QUANTITY
A-TB350-OP02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-OP02
Internal Part NumberEIS-A-TB350-OP02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-OP02
Related LinksA-TB35, A-TB350-OP02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-OP02 Details Description
Related parts for A-TB350-OP02
CONN TERM BLK END COVER datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
PNP RETRO 2M datasheet.pdf
ADAPTER BOARD PS FOR P47 CONN datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 256K FLASH 144BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 1MM 12POS datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 40KHZ datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 950MA 250 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf