ASSMANN WSW Components A-TB350-OP20
A-TB350-OP20 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-OP20
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-OP20.pdf
Availability of A-TB350-OP20
QUANTITY
A-TB350-OP20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-OP20
Internal Part NumberEIS-A-TB350-OP20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-OP20
Related LinksA-TB35, A-TB350-OP20 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-OP20 Details Description
Related parts for A-TB350-OP20
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/X/YLW DIFF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4926 VHB 1" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FESTOON CABLE GRIP, M63, 15 X 45 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 10% 1600VDC datasheet.pdf