ASSMANN WSW Components A-TB350-T503
A-TB350-T503 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-T503
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-T503.pdf
Availability of A-TB350-T503
QUANTITY
A-TB350-T503 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-T503
Internal Part NumberEIS-A-TB350-T503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage250V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-T503
Related LinksA-TB35, A-TB350-T503 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-T503 Details Description
Related parts for A-TB350-T503
3 CIR MTA 156 EDG/CON F/T BLUE datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 53AH datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
QSFP 1X3 FOR LPS 2 PRESS FIT datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf