ASSMANN WSW Components A-TB350-TE18
A-TB350-TE18 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TE18
Datasheet Download
A-TB350-TE18.pdf
Availability of A-TB350-TE18
QUANTITY
A-TB350-TE18 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TE18
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TE18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage125V
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TE18
Related LinksA-TB35, A-TB350-TE18 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TE18 Details Description
Related parts for A-TB350-TE18
FIXED IND 5.6UH 200MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 35MA 15V 4GHZ SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 1A 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
10M EXTENSION CABLE datasheet.pdf
3U DUAL-SIDED 4"X5" HORIZ datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf