ASSMANN WSW Components A-TB350-TF18
A-TB350-TF18 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TF18
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-TF18.pdf
Availability of A-TB350-TF18
QUANTITY
A-TB350-TF18 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TF18
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TF18
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Chromate
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TF18
Related LinksA-TB35, A-TB350-TF18 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TF18 Details Description
Related parts for A-TB350-TF18
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 100V RB-15 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 8.87M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf