ASSMANN WSW Components A-TB350-TH02
A-TB350-TH02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TH02
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB350-TH02.pdf
Availability of A-TB350-TH02
QUANTITY
A-TB350-TH02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TH02
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TH02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TH02
Related LinksA-TB35, A-TB350-TH02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TH02 Details Description
Related parts for A-TB350-TH02
HOLDER BATT W/9V SNAP 3CELL AA datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HARDWARE 0.65MM 80-PIN QFP datasheet.pdf
LED ARRAY COOL WHITE 2200LM datasheet.pdf
IC 16B CCD/CIS SIG PROC 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf