Rohm Semiconductor MCR10ERTF1744
MCR10ERTF1744 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1744
Brief Description
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1744.pdf
Availability of MCR10ERTF1744
QUANTITY
MCR10ERTF1744 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1744
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1744
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1744
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1744 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1744 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1744
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 6PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-28AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
-BOARD EVAL FOR LV5980MC datasheet.pdf
3R RA RECSTB 0GP datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf