ASSMANN WSW Components A-TB350-TH13
A-TB350-TH13 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TH13
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-TH13.pdf
Availability of A-TB350-TH13
QUANTITY
A-TB350-TH13 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TH13
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TH13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions13
Positions Per Level13
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TH13
Related LinksA-TB35, A-TB350-TH13 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TH13 Details Description
Related parts for A-TB350-TH13
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7A TO252 datasheet.pdf
FUSE FAST 4A 600V MIDGET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 500KSPS 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V JB 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IGBT 1200V 500A 1645W INT-A-PAK datasheet.pdf