ASSMANN WSW Components A-TB350-TV16SB
A-TB350-TV16SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TV16SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-TV16SB.pdf
Availability of A-TB350-TV16SB
QUANTITY
A-TB350-TV16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TV16SB
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TV16SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TV16SB
Related LinksA-TB350, A-TB350-TV16SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TV16SB Details Description
Related parts for A-TB350-TV16SB
LED RED T1-3/4 RT ANG PCB datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
ENCLOSED SWES V6TOP PLUNGER datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf