ASSMANN WSW Components A-TB350-TV22SB
A-TB350-TV22SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TV22SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-TV22SB.pdf
Availability of A-TB350-TV22SB
QUANTITY
A-TB350-TV22SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TV22SB
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TV22SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TV22SB
Related LinksA-TB350, A-TB350-TV22SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TV22SB Details Description
Related parts for A-TB350-TV22SB
CONN RECEPT WALL MNT 5POS W/SOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 300MA 280 MOHM datasheet.pdf