ASSMANN WSW Components A-TB381-ED09SB
A-TB381-ED09SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-ED09SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB381-ED09SB.pdf
Availability of A-TB381-ED09SB
QUANTITY
A-TB381-ED09SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-ED09SB
Internal Part NumberEIS-A-TB381-ED09SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB381
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-ED09SB
Related LinksA-TB381, A-TB381-ED09SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-ED09SB Details Description
Related parts for A-TB381-ED09SB
CONN HEADER 13POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf