ASSMANN WSW Components A-TB381-ED12SB
A-TB381-ED12SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-ED12SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB381-ED12SB.pdf
Availability of A-TB381-ED12SB
QUANTITY
A-TB381-ED12SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-ED12SB
Internal Part NumberEIS-A-TB381-ED12SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB381
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-ED12SB
Related LinksA-TB381, A-TB381-ED12SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-ED12SB Details Description
Related parts for A-TB381-ED12SB
IGBT 600V 31A 100W D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LOGIC 4BIT 16QFN datasheet.pdf
IC CTLR OVP AUTO RETRY TSOT23-8 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf