| Internal Part Number | EIS-A-TB381-TJ18 | |
| Standard Package | 500 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 18 | |
| Positions Per Level | 18 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screw | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 6A | |
| Voltage - UL | 150V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-24 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |