TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11AA
DJT16E21-11AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16E21-11AA.pdf
Availability of DJT16E21-11AA
QUANTITY
DJT16E21-11AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11AA
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11AA
Related LinksDJT16E, DJT16E21-11AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11AA Details Description
Related parts for DJT16E21-11AA
IC FPGA 342 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 65MA 93 OHM TH datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 16MLF datasheet.pdf
LED DRIVER PS 125W datasheet.pdf