ASSMANN WSW Components A-TB381-TT03
A-TB381-TT03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-TT03
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB381-TT03.pdf
Availability of A-TB381-TT03
QUANTITY
A-TB381-TT03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-TT03
Internal Part NumberEIS-A-TB381-TT03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-TT03
Related LinksA-TB38, A-TB381-TT03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-TT03 Details Description
Related parts for A-TB381-TT03
CONVERTER DC/DC 12V OUT 15 WATT datasheet.pdf
BIT TORX T25 0.98" datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf