ASSMANN WSW Components A-TB381-TV17SB
A-TB381-TV17SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-TV17SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB381-TV17SB.pdf
Availability of A-TB381-TV17SB
QUANTITY
A-TB381-TV17SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-TV17SB
Internal Part NumberEIS-A-TB381-TV17SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB381
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-TV17SB
Related LinksA-TB381, A-TB381-TV17SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-TV17SB Details Description
Related parts for A-TB381-TV17SB
MOSFET N-CH 200V 0.25A TO-92 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 4A M80 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL PPT/35 TERMINAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf