TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-31SN-6139
AFD51-24-31SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-31SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT
Datasheet Download
AFD51-24-31SN-6139.pdf
Availability of AFD51-24-31SN-6139
QUANTITY
AFD51-24-31SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-31SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-31SN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-31SN-6139
Related LinksAFD51-24-, AFD51-24-31SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-31SN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-24-31SN-6139
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20PLCC datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.2V 10-DFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9POS 1MM 2" datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 330K OHM 20SOIC datasheet.pdf