Panasonic Electric Works AGN210S12Z
AGN210S12Z picture photo
Mfg. Part Number
AGN210S12Z
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
Datasheet Download
AGN210S12Z.pdf
Availability of AGN210S12Z
QUANTITY
AGN210S12Z Order Process
Ship out your order
Specifications of AGN210S12Z
Internal Part NumberEIS-AGN210S12Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesAGN
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current8.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage125VAC, 110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power100 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGN210S12Z
Related LinksAGN21, AGN210S12Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AGN210S12Z Details Description
Related parts for AGN210S12Z
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
POWERPLAY PT-540 MULTI TOOL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf