ASSMANN WSW Components A-TB381-VK08
A-TB381-VK08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-VK08
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB381-VK08.pdf
Availability of A-TB381-VK08
QUANTITY
A-TB381-VK08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-VK08
Internal Part NumberEIS-A-TB381-VK08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-VK08
Related LinksA-TB38, A-TB381-VK08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-VK08 Details Description
Related parts for A-TB381-VK08
VARISTOR 24V 50A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 4.9A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf