EPCOS (TDK) B43501A9107M82
B43501A9107M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A9107M82
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501A9107M82.pdf
Availability of B43501A9107M82
QUANTITY
B43501A9107M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A9107M82
Internal Part NumberEIS-B43501A9107M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)660 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance1.06 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A9107M82
Related LinksB43501A, B43501A9107M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A9107M82 Details Description
Related parts for B43501A9107M82
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 96-BGA datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 4A 9V datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 1.47 OHM datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.99MM datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf