ASSMANN WSW Components A-TB500-HA06H
A-TB500-HA06H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HA06H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HA06H.pdf
Availability of A-TB500-HA06H
QUANTITY
A-TB500-HA06H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HA06H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HA06H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HA06H
Related LinksA-TB50, A-TB500-HA06H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HA06H Details Description
Related parts for A-TB500-HA06H
DIP CABLE - HDM24H/AE24M/HDM24H datasheet.pdf
THUMB SCREW KNOB 4-40 datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 5X6 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PIEZO HAPTIC DRIVER 20QFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
UNSHLD M12 5MM DIST NC NPN datasheet.pdf
VOLTAGE SENSOR RELAY SHUNT datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf