ASSMANN WSW Components A-TB500-HA14H
A-TB500-HA14H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HA14H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HA14H.pdf
Availability of A-TB500-HA14H
QUANTITY
A-TB500-HA14H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HA14H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HA14H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HA14H
Related LinksA-TB50, A-TB500-HA14H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HA14H Details Description
Related parts for A-TB500-HA14H
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO N JACK datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 1/2"X 72YD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
INSERT PAG.M0.7 FOR 7LV datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf