ASSMANN WSW Components A-TB500-HA24H
A-TB500-HA24H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HA24H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HA24H.pdf
Availability of A-TB500-HA24H
QUANTITY
A-TB500-HA24H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HA24H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HA24H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HA24H
Related LinksA-TB50, A-TB500-HA24H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HA24H Details Description
Related parts for A-TB500-HA24H
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
TRANS NPN 8VCEO 50MA S-MINI 3P datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V OD/PP SOT23-5 datasheet.pdf
SOLDERING IRON THERMASOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 25A SMD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 50A 120V datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5-15V 38W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf