KEMET C0805F224K5RACTU
C0805F224K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805F224K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805F224K5RACTU.pdf
Availability of C0805F224K5RACTU
QUANTITY
C0805F224K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805F224K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805F224K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805F224K5RACTU
Related LinksC0805F22, C0805F224K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805F224K5RACTU Details Description
Related parts for C0805F224K5RACTU
RELAY SOFTSTART 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 6POS datasheet.pdf
FUSE SFE 32V 5PK CARD 20A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 220MA 5.78 OHM datasheet.pdf
LNYRD BRKWY FLT 3/8" RNG RD datasheet.pdf
APPL,STD 1EMPR180F180F K datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf