ASSMANN WSW Components A-TB500-HG12
A-TB500-HG12 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HG12
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HG12.pdf
Availability of A-TB500-HG12
QUANTITY
A-TB500-HG12 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HG12
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HG12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HG12
Related LinksA-TB50, A-TB500-HG12 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HG12 Details Description
Related parts for A-TB500-HG12
SS RELAY 25A 32V CR DS-IN AC-OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
MULTIMETER UTILITY TRU-RMS 600V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG WHT SHLD 2000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V 303MA OUT datasheet.pdf