ASSMANN WSW Components A-TB500-T214SB
A-TB500-T214SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T214SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-T214SB.pdf
Availability of A-TB500-T214SB
QUANTITY
A-TB500-T214SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T214SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T214SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T214SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-T214SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T214SB Details Description
Related parts for A-TB500-T214SB
CAP CER 2200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
BACKSHELL 15POS 60DEG PLASTIC datasheet.pdf
IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8VC SOT23-3 datasheet.pdf
RES 10 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES ZERO OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.88K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 383MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf