ASSMANN WSW Components A-TB500-T221SB
A-TB500-T221SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T221SB
Datasheet Download
A-TB500-T221SB.pdf
Availability of A-TB500-T221SB
QUANTITY
A-TB500-T221SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T221SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T221SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T221SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-T221SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T221SB Details Description
Related parts for A-TB500-T221SB
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX TRI-ST 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 30" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf