ASSMANN WSW Components A-TB500-T305
A-TB500-T305 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T305
Datasheet Download
A-TB500-T305.pdf
Availability of A-TB500-T305
QUANTITY
A-TB500-T305 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T305
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T305
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T305
Related LinksA-TB50, A-TB500-T305 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T305 Details Description
Related parts for A-TB500-T305
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LABEL POLY WHITE 12.7X11.1MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 23.11MM datasheet.pdf