ASSMANN WSW Components A-TB500-T307
A-TB500-T307 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T307
Datasheet Download
A-TB500-T307.pdf
Availability of A-TB500-T307
QUANTITY
A-TB500-T307 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T307
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T307
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T307
Related LinksA-TB50, A-TB500-T307 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T307 Details Description
Related parts for A-TB500-T307
IC CPLD 108MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC BATT CHARGE MGR LI-ION 14WSON datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SOFT FAST 30A TO-247 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf