Vishay/Dale RNC50H12R1BSBSL
RNC50H12R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H12R1BSBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H12R1BSBSL.pdf
Availability of RNC50H12R1BSBSL
QUANTITY
RNC50H12R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H12R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H12R1BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H12R1BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H12R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H12R1BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H12R1BSBSL
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 60C 6LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER LUG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf