ASSMANN WSW Components A-TB500-T315
A-TB500-T315 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T315
Datasheet Download
A-TB500-T315.pdf
Availability of A-TB500-T315
QUANTITY
A-TB500-T315 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T315
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T315
Related LinksA-TB50, A-TB500-T315 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T315 Details Description
Related parts for A-TB500-T315
CONN HEADER VERT 8POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .635MM 104POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1.5" datasheet.pdf