ASSMANN WSW Components A-TB500-T424SB
A-TB500-T424SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T424SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-T424SB.pdf
Availability of A-TB500-T424SB
QUANTITY
A-TB500-T424SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T424SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T424SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T424SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-T424SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T424SB Details Description
Related parts for A-TB500-T424SB
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SCR ISOLATED 1000V 20A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf