Souriau Connection Technology MS27468T23B53SD
MS27468T23B53SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B53SD
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T23B53SD.pdf
Availability of MS27468T23B53SD
QUANTITY
MS27468T23B53SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B53SD
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B53SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B53SD
Related LinksMS27468, MS27468T23B53SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T23B53SD Details Description
Related parts for MS27468T23B53SD
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 9 SEC datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE E 1.75UH N27 datasheet.pdf