ASSMANN WSW Components A-TB500-TA19
A-TB500-TA19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TA19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TA19.pdf
Availability of A-TB500-TA19
QUANTITY
A-TB500-TA19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TA19
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TA19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TA19
Related LinksA-TB50, A-TB500-TA19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TA19 Details Description
Related parts for A-TB500-TA19
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf