ASSMANN WSW Components A-TB500-TD19
A-TB500-TD19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TD19
Datasheet Download
A-TB500-TD19.pdf
Availability of A-TB500-TD19
QUANTITY
A-TB500-TD19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TD19
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TD19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TD19
Related LinksA-TB50, A-TB500-TD19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TD19 Details Description
Related parts for A-TB500-TD19
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ZIGBEE COORDINATOR, SMT, 100MW, datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 120MA 8.9 OHM SMD datasheet.pdf
IMCV 1 5/11-G-3 5 RN P20 THR datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 6S ADJ, 110VAC datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf