ASSMANN WSW Components A-TB500-TI02
A-TB500-TI02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TI02
Datasheet Download
A-TB500-TI02.pdf
Availability of A-TB500-TI02
QUANTITY
A-TB500-TI02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TI02
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TI02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TI02
Related LinksA-TB50, A-TB500-TI02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TI02 Details Description
Related parts for A-TB500-TI02
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 660MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf