ASSMANN WSW Components A-TB500-TJ09D
A-TB500-TJ09D picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TJ09D
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-TJ09D.pdf
Availability of A-TB500-TJ09D
QUANTITY
A-TB500-TJ09D Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TJ09D
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TJ09D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Positions Per Level9
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.34-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-50°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TJ09D
Related LinksA-TB50, A-TB500-TJ09D Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TJ09D Details Description
Related parts for A-TB500-TJ09D
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SSD 24GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf