ASSMANN WSW Components A-TB500-TK12SB
A-TB500-TK12SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TK12SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TK12SB.pdf
Availability of A-TB500-TK12SB
QUANTITY
A-TB500-TK12SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TK12SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TK12SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TK12SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TK12SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TK12SB Details Description
Related parts for A-TB500-TK12SB
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 800MA 980 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf