ASSMANN WSW Components A-TB500-TO07
A-TB500-TO07 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TO07
Datasheet Download
A-TB500-TO07.pdf
Availability of A-TB500-TO07
QUANTITY
A-TB500-TO07 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TO07
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TO07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TO07
Related LinksA-TB50, A-TB500-TO07 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TO07 Details Description
Related parts for A-TB500-TO07
IC 12-BIT 53 MHZ A/D 28-SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-MSOP datasheet.pdf
IC OTP RC BLASTER 20-DIP datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 5KV R42 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf