ASSMANN WSW Components A-TB500-TO21
A-TB500-TO21 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TO21
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TO21.pdf
Availability of A-TB500-TO21
QUANTITY
A-TB500-TO21 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TO21
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TO21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TO21
Related LinksA-TB50, A-TB500-TO21 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TO21 Details Description
Related parts for A-TB500-TO21
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 257TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
IC HOT-PLUG SWITCH 12V 10TDFN datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5.5A 30.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
0.5 ohm CMOS 1.65 V TO 3.6 V 4-Channel Multiplexer IC datasheet.pdf