ASSMANN WSW Components A-TB500-TP03
A-TB500-TP03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TP03
Datasheet Download
A-TB500-TP03.pdf
Availability of A-TB500-TP03
QUANTITY
A-TB500-TP03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TP03
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TP03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TP03
Related LinksA-TB50, A-TB500-TP03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TP03 Details Description
Related parts for A-TB500-TP03
TVS DIODE 30VWM 50.82VC SMT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 69MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 184.32MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.35A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 8POS datasheet.pdf