ASSMANN WSW Components A-TB500-TP03
A-TB500-TP03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TP03
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TP03.pdf
Availability of A-TB500-TP03
QUANTITY
A-TB500-TP03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TP03
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TP03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TP03
Related LinksA-TB50, A-TB500-TP03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TP03 Details Description
Related parts for A-TB500-TP03
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
CONN SOCKET P5K .5MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 20 X 10 X 6 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 350V 0805 datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf